gałczyktoja

FC Liverpool - Profil klubu | Transfermarkt

Liverpool Football Club mógłby się nigdy nie narodzić, gdyby nie jedna postać. W roku 1892 powstał spór o najem, w efekcie czego Everton opuścił Anfield, a prezes klubu John Houlding został wspólnie z garstką fanów i tylko trzema zawodnikami z pierwszego zespołu. Jednak był zdecydowany tworzyć historię piłki nożnej w mieście. Utworzył więc od podstaw nowy klub, wybrał nazwę Liverpool... i stworzył legendę.

Nawet on sam nie mógł przewidzieć jak udany będzie jego plan. Po ponad 100 latach, żaden angielski klub nie może równać się z Liverpool FC pod względem osiągnięć - 18-krotni Mistrzowie Kraju, 6-krotni zwycięzcy FA Cup, 8-krotni zwycięzcy Pucharu Ligi, 5-krotni zdobywcy Pucharu Europy i 3-krotni zdobywcy Pucharu UEFA.

Po odnotowaniu tytułów klubu można prześledzić kwitnąca historię klubu, który dążył aż do najwyższego szczebla rozgrywek w kraju. Od walki we wczesnych latach do historycznej potrójnej korony w 2001 roku za Gerarda Houlliera. Artykuł przypomni wspaniałe zwycięstwa i europejskie tryumfy oraz rozważy tragedię Heysel i Hillsborough.

1892 - Powstanie Liverpool Football Club

Historia Liverpool Football Club rozpoczyna się od naszych największych rywali i sąsiadów, Evertonu. Spór, który powstał z Evertonem zapoczątkował narodziny Liverpoolu.

1901 - Pierwszy tytuł

W połowie lutego w sezonie 1900-01, Liverpool przegrał osiem spotkań i stracił 31 punktów, zapominając o tytule mistrzowskim. Dwanaście spotkań później, po 9 zwycięstwach i trzech remisach, tytuł był nasz.

1950 - Pierwszy występ na Wembley

Arsenal stał się prawdziwym rywalem, kiedy Liverpool wystąpił po raz pierwszy na Wembley. To powinna być doniosła chwila w historii klubu, jednak przegrana 2-0 wydłużyła oczekiwania na Puchar Anglii.

1959 - Shankly menedżerem

1 grudnia 1959 to data, która na zawsze zostanie wyryta w kronikach historii Anfield. To był dzień, w którym Liverpool Football Club ogłosił, że kierownik Huddersfield Town Bill Shankly będzie nowym menedżerem obejmując tron po Philu Taylorze.

1965 - Pierwszy Puchar Anglii

Przed zbliżającym się rokiem wokół Anfield panował cichy optymizm, że Liverpool może osiągnąć sukces w upragnionych rozgrywkach. Pomimo tego, byliśmy na pierwszym miejscu w lidze, a pod wodzą Shankly'a wszystko wydawało się możliwe.

1977 - Mistrzowie Europy

Jeśli dzień tryumfu w Pucharze Anglii w 1965 jest największym dniem w historii Liverpool Football Club, wówczas nie ma wątpliwości, że zwycięstwo pierwszego Pucharu Europy w 1977 było największą nocą.

1985 - Heysel

Nikt nigdy nie zapomni tragicznego wydarzenia na stadionie Heysel w Brukseli 29 maja 1985. Liverpool grał z Juventusem w finale Pucharu Europy i dzień, który powinien być jednym z największych w historii klubu zostanie zapamiętany marnie.

1986 - Podwójna korona

Liverpool Football Club sezon 1985/86 rozpoczął pod olbrzymią chmurą. Wydarzenia Heysel cztery miesiące wcześnie odzwierciedliły na Anfield hańbę, ale ta szara chmura miała wspaniałą srebrną zawartość.

1989 - Hillsborough

15 kwietnia 1989, ponad 25 tysięcy fanów Liverpool pojechało do Hillsborough, by obejrzeć półfinałowy mecz Pucharu Anglii z Nottingham Forest. 96 nigdy nie wróciło.

2001 - Potrójna korona

Cztery dni po dramatycznym wyrwaniu Pucharu Anglii z rąk Arsenalu w Cardif i odniesionym zwycięstwie w Worthington Cup, Liverpool w pierwszorzędny sposób wygrał niespotykaną potrójną koronę.

2005 - Zwycięzcy Ligi Mistrzów

Najbardziej niewiarygodna noc w wybitnej historii klubu, kiedy Liverpool odebrał swoją koronę jako Królowie Europy, po cudownym przezwyciężeniu niekorzystnego wyniku 3-0 do przerwy i pokonaniu AC Milan na Stadionie Ataturk w Istambule.

2006 - Zwycięzcy Pucharu Anglii

Finał Pucharu Anglii w 2006 roku zostanie zapamiętany na Anfield jako finał Gerrarda. Kapitan uratował Liverpool strzałem w ostatniej minucie wyrównując rezultat i doprowadzając do dogrywki...